Из „Под игото“, Иван Вазов, глава XI „Радини вълнения“ - първа част
6 клас
-
„Учи, мама, за да не работиш“, „Учението е злато“, „Човек без книга е пън недодялан“ - и колко още пословици и поговорки е измислил нашият народ за ползата от ученето. Всички сме ги чували, особено от родителите и бабите си, но дали разбираме колко смисъл и истини се крият зад тях? Наясно ли сме колко трудно е било постигнато правото на учение, което днес ние приемаме по-скоро като мъчение?
-
Коя пословица НЕ е на мястото си сред останалите?answersУчи, за да не работиш.Който се учи, той ще сполучи.Трудът е песен.Учението е злато.
-
За българина грамотността, правото и умението „на четмо и писмо“ са необходимост още от време на Първото българско царство, когато Борис приема последните оцелели ученици на Кирил и Методий и те отварят първите школи около патриаршиите си. Тази традиция е продължена и във Второто българско царство, след което изчезва за почти три века, като грамотните и учените намират убежище само в манастирите, скрити високо в планините.
-
Постепенно, забогатявайки по-малко, след средата на 18.век, българите се връщат към желанието си децата да им са образовани, да знаят „четмо и писмо“, да учат езици, да са приети навсякъде като равни, защото „ученият човек навсякъде влиза“ и „ добра дума златни врати отваря“. Появават се първите килийни училища към църквите, в които поповете учат малките българчета.
-
Свържете вярноanswers
-
Добра думазлатни врати отваря
-
четмо иписмо
-
Ученият човек иБогу е драг
-
-
И така през 19. век в първа част на романа „Под игото“, в глава XI „Радини вълнения“, виждаме вече по-новото и модерно българско училище - с жена-учителка, която обучава само момичета. За 19.век това е било изключително революционно, защото в повечето държави право на обучение са имали само момчетата, а учителите са били мъже. Но в поробена България българинът е държал децата му да са добре възпитани и добре образовани, без значение от техния пол - виждаме го още първа глава, в къщата на чорбаджи Марко, по време на вечерята.
-
Модерното в българското училищеучилище в свободна държава
-
В композиционен план всяка една от глава на романа има относително самостоятелна композиция, която се характеризира с въведение, завръзка, кулминация, развръзка и заключение. В същото време всяка една глава е елемент от общата му композиция и макар да представя сравнително завършен момент, не е пълноценна без останалите. Да си припомним някои термини от литературата в следващите екран!
-
Посочете вярното твърдение:answersВсяка глава е сравнително самостоятелна, но ведно с останалите образува композиционната цялост на романа.Всяка глава е сравнително самостоятелна, но може да съществува абсолютно независима от останалите.Всяка глава е абсолютно завършена цялост, съдържаща в себе си всички структурни части на композицията на повествователен текст.Всяка глава е абсолютно обвързана с останалитеасти на романа и не може да бъде разбрана без да се прочетат 2 глави преди и след нея.
-
Сюжет - това, за което разказва произведението в последователността, дадена от автора. Основно в повествователните текстове има сюжет, защото ни разказват случки и събития.Композиция - начинът, по който са подредени и организирани елементите в произведението: не е задължително да са в правилната им последователност. Композицията си има своите части.
-
11.глава „Радини вълнения“ ни представя два сюжетни плана: тържеството по случай завършването на поредната учебна година и зараждането на конфликта между Бойчо Огнянов и Кириак Стефчов, предадени чрез душевното състояние на Рада и нейните ученички. Основната тема е празничната традиция в българското възрожденско училище. Поради тази причини авторът ни представя картината на украсеното училище и трепетното очакване на цялото общество изпитът на малките ученички да започне.
-
Допишете изречението с една дума: Това, за което разказва произведението, в определена последователност от автора, се нарича ................. .answers
- "Сюжет"
- "сюжет"
-
Допишете изречението с една дума. Начинът, по който са подредени случките, описанията, диалозите в едно произведение се нарича ......answers
- "Композиция"
- "композиция"
-
Колко сюжетни пласта можем да открием в главата „Радини вълнения“?answers1;2;3;0.
-
XI глава ни представя как българинът от Възраждането отбелязва края на учебната година и празнува знанията на децата си. Но също така това е и главата, в която Бойчо Огнянов се представя за пръв път в обществото на Бяла черква, сблъсква се с Кириак Стефчов и се влюбва в Рада Госпожина. Ето как сюжетът е разпределен в композицията:
-
Части на композицията - видяхме ги в пети клас при вълшебните и авторските приказки, ще ги учим подробно в и 7. клас, но все пак да си ги припомним!
- Въведение - запознава ни с мястото, времето и участниците в събитието/случката;
- Завръзка - появява се проблем, който трябва да бъде решен от героя/героите;
- Развитие на действието - героят започва да търси решение на проблема;
- Кулминация - моментът, в който на героя/ героите му е най-трудно; моментът с най- голямо напрежение;
- Развръзка - героят разрешава успешно появилия се в завръзката проблем;
- Заключение - какво се случва след разрешаването на проблема.
-
- Украсената стая, нетърпението на публиката, първите въпроси към учениците - това е въведението в главата;
- Появата на Кириак Стефчов в залата - това е завръзката в главата;
- Сложните и неразбираеми въпроси към момиченцата от малките класове - развитие на действиетео;
- Ненадейното включване на Бойчо Огнянов в полза на децата и учителката - кулминация;
- Объркването на Събка - развръзката на проблема;
- Успокоението на ученичките, учителката и публиката началото на любовта между Рада и Бойчо - заключението.
-
Свържете:answers
-
въведениевреме, място и герои
-
завръзкапоявав се проблем
-
ход на действиетогероят търси път за решение на проблема
-
-
Свържете:answers
-
кулминациямомент с най-високо напрежение
-
развръзкапроблемът е разрешен
-
заключениекакво се случва после
-
-
“Радини вълнения“„Представлението“
-
Като изхождаме от сюжета на главата „Радина вълнения“ може да обобщим в нея следните теми:
- Празничните традиции във възрожденското училище
- Знанието като празник;
- Силата на простветата;
- Вярата в близкото освобождение;
- Страхът срещу смелостта;
- Любовта.
-
Всяка една от темите в XI глава поотделно и заедно с останалите ни рисува събирателния образ на българското възрожденско общество, представено чрез публиката и нейните преживявания по време на изпита. Публиката - събирателен образ на българите от 19. век тръпне в страх и радост заедно с учениците и учителите им. Главните герои Бойчо Огнянов и Кириак Стефчов са представители на двете големи групи от обществото в Бяла черква.
-
Като ползвате знанията си за главата „Представлението“ и наученото днес за главата „Радини вълнения“, посочете общата подтема за двете изучавани части от романа.answersсилата на изкуството;знанието като празник;културният живот на българина;страхът срещу смелостта.
-
Всеки от героите има своите мотиви за постъпките си и те са предизвикани от неговото личностно разбиране за живота, свободата и за важността на другите хора. Бойчо Огнянов, който е свободолюбив по природа, осъждан е за борба срещу поробителите, изповядва родолюбието като религия и смята, че всеки народ трябва да е свободен, бързо намира съмишленици в малкото градче в лицето на кака Гинка, учителя Климент, малката Събка. Кириак Стефчов - е представител на чорбаджиите, които са против промяната, доносничи пред турците, и това го прави родоотстъпник, си има свои последователи, защото е израснал в Бяла черква.
-
Независимо от сблъсъка между родолюбци / в действията и постъпките на Бойчо Огнянов и думите на малката Събка/ и родоостъпници / в предизвикателното поведение и въпроси на Кириак Стефчов/ годишният изпит преминава успешно, ученици и родители са доволни от получените знания и дадените отговори от учениците, и всички излизат от училището с празнично приповдигнато усещане и вяра в скорошното избавление. В края на изпита благодарността на младата учителка Рада към непознатия неин защитник преминава в любов.
-
Отбележете Грешните мотиви за поведението на Бойчо Огняновпо време на изпита.answersиска да впечатли Рада, защото е влюбен в нея;не обича несправедливостта и се опитва да я поправи;иска да „натрие носа“ на своя враг Кириак Стефчов;показва смелост и съчувствие към Рада, девойките и родителите им.
-
Напишете името на герой от романа, който е със свободолюбив дух и е родолюбецanswers
- "Бойчо Огнянов"
- "Иван Краличът"
-
Героите са разкрити чрез своите действия, чрез речта си/речева характеристика/ и чрез описание на външния им вид/портретна характеристика/. Освен чрез тези преки характеристики героите са представени и чрез косвена характеристика - проследяване на реакциите на публиката при действията на самите герои (страх/ облекчение, напрегнатост/ успокоение, одобрение/неодобрение).
-
Контрастите( противоположности) в поведението, думите и изражението на положителния герой Бойчо и на отрицателното му отражение Кириак са предствени и чрез душевното състояние на Рада и ученичките ѝ. Самата учителка е представена чрез включване на биографични моменти от живота ѝ.
-
Отбележете излишното твърдение, когато става дума за пряка характеристика на литературен герой.answersчрез портретна характеристика;чрез реакциите на околните му;чрез действията му;чрез речева храктеристика.
-
Нарисувайте с емотикон чувството, което изпитвате докато четохте главата „Радини вълнения“ .
Do you need
help?